2017-07-31

Pradedami Vienybės aikštės rekonstrukcijos darbai

Atkurtos perspektyvos ir vaizdiniai ryšiai su svarbiausiomis Kauno miesto peizažo dominantėmis, pažymėtos senosios, autentiškosios Vienybės aikštės ribos, išsaugoti visi svarbiausi istoriniai ir urbanistiniai akcentai ir sukurtos naujos jaukios, miestiečiams skirtos erdvės – taip Kauno Vienybės aikštė atrodys 2018 m. pabaigoje, kai bus baigti jos rekonstrukcijos darbai.

Jų metu bus ne tik pakeista pasenusi aikštės danga, bet ir sukurtos poilsio zonos, pakeistas aikštės apšvietimas, įgyvendintas naujas jos apželdinimo projektas. Po dalimi aikštės šalia esančių biurų pastatų darbuotojams ir kauniečiams už investuotojų lėšas bus pastatyta požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, kuri po 25 metų pereis miesto žinion.

Planuojama, kad požeminės automobilių stovėjimo aikštelės įrengimo darbai bus baigti 2018 m. pavasarį, o kitų metų rudenį kauniečiai galės džiaugtis Kauno miesto ir investuotojų rekonstruota viena pagrindinių miesto aikščių.

Į aikštės atnaujinimą ir požeminės aikštelės statybas koncernui SBA priklausanti bendrovės „Urban Inventors“ grupės įmonė investuos apie 10 mln. eurų. Dar daugiau nei 20 mln. eurų bus investuojama į senojo „Pramprojekto“ pastato rekonstrukciją. 

„Kaunas tvarkosi atnaujindamas ne tik gatves, parkus, mokyklų stadionus, bet imasi ir svarbiausių miesto viešųjų erdvių. Vienybės aikštės atvejis yra vienas iš geriausių pastarųjų metų atsakingo verslo ir savivaldos bendradarbiavimo pavyzdžių. Ši aikštė yra viena iš svarbiausių miesto viešųjų erdvių. Jos tvarkymas yra patikimose profesionalų rankose, kuriomis kauniečiai gali pasitikėti“, - teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas.

Kviečia kauniečius dalintis idėjomis

„Svarbiausia užduotis, kurią esame išsikėlę sau, yra išlaikyti visas Vienybės aikštės istorines zonas, istoriškai ir kultūriškai svarbias vietas bei tradicijas ir kartu kuri naujus traukos centrus, kurie į Kauno miesto širdį grąžintų kiekvienam miestui svarbų šurmulį ir gyvybę. Turime viziją, kaip tai padaryti, kurią rugpjūčio mėnesį pristatysime žiniasklaidai ir visuomenei.  Po to lauksime kauniečių minčių ir pasiūlymų, kuriuos, aptarę su specialistais ir Kauno miesto vadovais, nuspręsime, kurios iš idėjų gali būti įgyvendintos. Mūsų investicijos tikslas – Vienybės aikštės išsaugojimas ir atgaivinimas. Džiaugiamės, kad Kauno miestas taip pat prisidės prie Vienybės aikštės renovacijos, investuodamas į naują aikštės dangą“, - sako koncernui SBA priklausančios įmonės „Urban Inventors“ direktorius Lionginas Šepetys.

 „Urban Inventors“ rekonstravus buvusį „Pramprojekto“ pastatą čia bus įrengtas A klasės biurų pastatas.

„Kartu su Kauno miesto savivaldybe atnaujinsime aikštę, įrengdami modernią, visiems miestiečiams ir miesto svečiams tinkamą multifunkcinę viešąją erdvę su poilsio zonomis, apželdinimu, pritaikytu apšvietimu. Norime, kad Vienybės aikštė pulsuotų gyvybe, tačiau kartu išsaugotų ir savo senąjį veidą, tinkamą čia įprastiems masiniams kultūros renginiams“, - sako L.Šepetys.

Projekto vystytojai pabrėžia, kad svarbiausia išsikelta užduotis yra architektūros ir urbanistinių sprendimų išsaugojimas kartu juos modernizuojant ir pritaikant šiuolaikinės visuomenės reikmėms.

„Išsaugosime ir visus istorinius aikštės akcentus: kompozicinius ryšius, senąsias ribas ir, žinoma, 1920 m. Vaižganto ir Vydūno pasodintą ąžuolą, kuris jau šiandien yra aptvertas ir saugojamas, kad nepatirtų nė menkiausios žalos Vienybės aikštės rekonstrukcijos metu“, - sako „Urban Inventors“ vadovas.

Sieks atkurti istorinės aikštės vaizdą

XIX a. suformuota Vienybės aikštės teritorija iš pradžių buvo skirta prekybai. Esminės permainos čia įvyko 1936 m., kai buvo suformuotas Vytauto Didžiojo muziejaus statinių kompleksas su sodo memorialu, tapę bendru architektūriniu deriniu su aikšte. Dar kartą aikštės vaizdas iš esmės pasikeitė XX a. 7-8 dešimtmečiuose, kai aikštė buvo pertvarkyta, o šalia iškilo keli modernistiniai pastatai.

„Aikštė unikali ne tik savo istoriniu paveldu, bet ir architektūriniais sprendiniais – ji suformuota remiantis Renesansine „auksinio pjūvio“ taisykle, o „Pramprojekto“ pastatas yra viena iš Kauno Naujamiesčio kraštovaizdžio dominančių.  Tad renovuodami pastatą ir atnaujindami Vienybės aikštę sieksime išsaugoti ir istorines, ir urbanistines vertes, pažymėdami pirminės, XIX a. aikštės kontūrus ir išsaugodami aikštės vaizdinį ryšį su Karo muziejumi bei S. Daukanto gatvės ašimi“, - sakė architektas Rimantas Giedraitis.

Architektas pastebi, kad Vienybės aikštės vaizdas per pastaruosius dešimtmečius gerokai atitolo nuo pirminio jos kūrėjų sumanymo, tad viena svarbių aikštės rekonstrukcijos užduočių yra atspindėti istorinius aikštės raidos etapus.

„Vienybės aikštė yra vienas ryškiausių Kauno architektūrinių ir urbanistinių akcentų, tad labai svarbūs yra aikštės vizualiniai ryšiai su kitomis miesto architektūrinėmis dominantėmis, t.tarpe, Prisikėlimo bažnyčia. Pašalinus dalį pastaraisiais dešimtmečiais išaugusių medžių bei krūmų, atsivers autentiški panoraminiai vaizdai“, - sako R. Giedraitis.

Pasak architekto,  renovuotoje aikštėje dizaino elementais bus pažymėtas istorinės aikštės, buvusios nuo XIX a. iki 1936 m., kontūras. Taip pat išlaikyta ir pabrėžta tako ties muziejaus varpine tąsa link „Pramprojekto“ aukštuminio pastato įėjimo, taip simboliškai pažyminti buvusią šiaurinę istorinės aikštės ribą bei sunaikintos elektros stoties vietą. Priešais BLC pastatą planuojama atstatyti kadaise čia buvusią žalio ploto zoną, taip pabrėžiant Karo muziejaus užstatymo liniją.

Požeminė aikštelė – verslui ir miestiečiams

Pagaliau pajudėjo ir seniai suprojektuotas, tačiau įstrigęs požeminės automobilių stovėjimo aikštelės po Vienybės aikšte įrengimo projektas.

Kaip jau skelbta, Kauno miesto savivaldybė ir koncerno SBA nekilnojamojo turto grupės „Urban Inventors“  įmonė „BEI Capital“ pasirašė sutartį dėl požeminės automobilių stovėjimo aikštelės po Vienybės aikšte įrengimo ir eksploatavimo.

500 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, Savivaldybei kontroliuojant ir prižiūrint visą procesą, bus įrengta „BEI Capital“ lėšomis ir registruota Kauno miesto savivaldybės nuosavybėn. 450 automobilių stovėjimo vietų darbo dienomis ir darbo valandomis naudosis šalia aikštės veiksiančio verslo centro darbuotojai, o nedarbo dienomis ir nedarbo valandomis – miestiečiai.  50 vietų požeminėje automobilių aikštelėje apskritą parą bus rezervuota tik Kauno miesto ir miestiečių reikmėms. Po 25 metų automobilių aikštelės eksploatacija bus perduota miestui. 

Grįžti į naujienų archyvą